Baterie do łazienki: jaka bateria umywalkowa?
Bateria umywalkowa jest takim elementem wyposażenia, na który raczej nie zwracamy uwagi, dopóki nie dostrzeżemy problemów z nim – kapania wody, długiego czasu oczekiwania na ustawienie temperatury, ciężko chodzących/za luźno chodzących uchwytów, ochlapywania wodą blatu wokół umywalki…Aby tego uniknąć, powinniśmy zadbać o dobranie odpowiedniej baterii do naszej umywalki (ważna jest długość wylewki i wysokość) i zdecydować się na produkt wysokojakościowy (co nie znaczy drogi!).
Baterie umywalkowe różnią się sposobem montowania. Mogą być umieszczone na umywalce (baterie stojące), lub w ścianie (ścienne). W nowoczesnych łazienkach te drugie są coraz rzadziej spotykane, pozostały głównie w łazienkach w stylu retro oraz w takich, gdzie miejsce nie pozwala na umywalkę z zamontowaną baterią. Dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe, do których oprócz dwóch poprzednich rodzajów możemy dobrać także baterię nablatową. Przy takim rozwiązaniu ważne jest, abyśmy dobrze dobrali miejsce zamontowania baterii – nie może być ona umieszczona za blisko (niewygodne użytkowanie), ani za daleko od umywalki (rozchlapywanie wody). Najlepiej dobrać w sklepie umywalkę wraz z baterią i poradzić się sprzedawcy gdzie ją zainstalować.
Bateria podtynkowa jest rodzajem baterii ściennej, jednak cały mechanizm sterujący jest schowany w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest tylko wylewka i uchwyt. Taką baterię powinniśmy zaplanować w łazience już na etapie projektowania.
Kolejną rzeczą o jakiej musimy zdecydować, to wybór czy bateria ma być jedno, czy dwuuchwytowa. Jednouchwytowa zamiast klasycznych dwóch kurków wody ciepłej i zimnej ma jeden uchwyt, za pomocą którego regulujemy jednocześnie temperaturę wody (w poziomie) jak i ciśnienie strumienia (w pionie). Obecnie odchodzi się od baterii jednouchwytowych na rzecz nowocześniejszych i wygodniejszych dwuuchwytowych. Aczkolwiek dzisiejsze baterie dwuuchwytowe w nowym wydaniu niczym nie przypominają popularnych jeszcze kilkadziesiąt lat temu stalowych kurków zaznaczonych czerwonym i niebieskim kolorem.
Trzecim wyjściem jest zainstalowanie baterii bezuchwytowej, co jest najbardziej ekonomicznym i nowoczesnym rozwiązaniem, jest to także najbardziej higieniczne. Taka bateria jest uruchomiana najczęściej działaniem fotokomórki, po podstawieniu rąk pod kran. Pewnym kompromisem może być bateria samozamykająca się – tzn. strumień wody zostaje automatycznie odcięty po określonym czasie. Rozwiązania te znamy dobrze z toalet publicznych.
Innym sposobem na oszczędzanie wody w łazience jest zainstalowanie baterii z perlatorem. Jest to sitko napowietrzające strumień, dzięki czemu zmniejsza się zużycie wody (wystarczy mniejsze ciśnienie). Kolejnym pomysłem są ograniczniki wypływu wody, blokujące na różne sposoby strumień wody na wersjo „eko” – aby przełączyć na maksymalne ciśnienie trzeba wcisnąć przycisk, pokonać lekki opór na rączce, przełączyć dźwignie w inne ustawienie itp.
Oszczędzającym wodę, a zarazem wygodnym wyjściem jest bateria hydrostatyczna. Na pokrętle ustawia się temperaturę wody, jaka będzie automatycznie ustawiana po włączeniu baterii, bez potrzeby regulacji. Funkcja ta pozwala oszczędzić czas potrzeby normalnie na ustawienie preferowanej temperatury wody – a co za tym idzie, zmniejsza zużycie wody.
Oprócz najistotniejszych funkcji i atrakcyjnego designu bateria może posiadać także funkcje dodatkowe, dekoracyjne. Bardzo efektownie prezentuje się tak zwana kaskada (szeroki strumień wody), płaszczowy wypływ wody (kilka równoległych strumieni wypływających z oddzielnych podłużnych otworów na spodzie wylewki), podświetlany strumień wody (często kolory światła sygnalizują temperaturę) lub niezwykle dekoracyjna otwarta wylewka (widzimy od góry płynący strumień wody zanim opuści on wylewkę).
Bateria termostatyczna do łazienki (umywalkowa, prysznicowa lub wannowa) – działanie i opinie
Bateria termostatyczna ma za zadanie utrzymywać stałą (ustawioną przez użytkownika) temperaturę wody lecącej z kranu, prysznica itp. Możliwe jest to dzięki wbudowanemu termostatowi, który na bieżąco „kontroluje” temperaturę wody w mechanizmie, który miesza w odpowiednich proporcjach wodę ciepłą z zimną. Ustawienie temperatury jest obsługiwane w ten sposób, że nie musi być każdorazowo powtarzane przy odkręcaniu wody – innymi słowami bateria „zapamiętuje” naszą optymalną temperaturę i po włączeniu wody automatycznie ją nastawia. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie (baterie termostatyczne są droższe od standardowych)? Przyjrzyjmy się korzyściom:
- Komfort kąpieli – unikamy bardzo nieprzyjemnych nagłych zmian temperatur, spowodowanych chwilowym spadkiem ciśnienia (odkręcenie wody przez innego użytkownika, przez sąsiada, pobór wody przez urządzenia takie jak pralka, zmywarka).
- Wygoda – nie musimy przy każdym odkręceniu wody regulować jej temperatury, lub myć rąk w wodzie za zimnej lub za gorącej, nie mając czasu czekać na jej odpowiednie ustawianie.
- Bezpieczeństwo – jeśli z łazienki korzystają małe dzieci lub osoby starsze to bateria termostatyczna wydaje się idealnym rozwiązaniem zapewniającym im ochronę przed przypadkowym poparzeniem.
- Ekonomia – zainstalowanie baterii termostatycznej w łazience daje realne oszczędności w zużyciu energii i wody. Po pierwsze dlatego, że nie marnujemy wody, lejąc ją i czekając aż osiągnie pożądaną temperaturę (w przypadku baterii termostatycznej trwa to najwyżej kilka sekund) – odkręcamy dopływ wody i od razu możemy z niej korzystać. Druga sprawą jest to, że baterie termostatyczne najczęściej posiadają specjalne blokady „eko”, które zmuszają do świadomego wyłączenia blokowania temperatury (ustawionej najczęściej na 38 stopniach Celsjusza) i wielkości strumienia wody. Póki tych rzeczy nie wyłączymy, strumień i temperatura wody będą ograniczone (co wyregulowane jest tak, że w ogromnej większości przypadków zapewnia komfortowe użytkowanie, a blokadę wyłączamy tylko kiedy wyjątkowo potrzebujemy maksymalnego ciśnienia lub naprawdę gorącej wody). Funkcja blokady temperatury jest bardzo pożądana w przypadku kiedy z baterii korzystać mają dzieci.
Baterie do łazienki: jaka bateria wannowa?
Ze względu na umiejscowienie, możemy wyróżnić:
- Baterie ścienne – jak sama nazwa wskazuje instalowane na ścianie nad wanną. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ bezpośrednie podłączenie do przewodów wody ciepłej i zimnej sprawia, że ich instalacja jest stosunkowo prosta. Cały mechanizm znajduje się na powierzchni ściany, pod tynkiem poprowadzone jest tylko podłączenie instalacji – stąd czasem używana nazwa „baterie natynkowe”.
- Baterie podtynkowe – w przeciwieństwie do poprzedniego typu, w tym przypadku mechanizm sterujący schowany jest w ścianie, co uatrakcyjnia design i wprowadza nowoczesny, minimalistyczny styl do łazienki. Zainstalowanie w ten sposób baterii wymaga zaplanowania tego na etapie projektowania łazienki, aby uniknąć konieczności kucia gotowych ścian.
- Baterie stojące – zwane inaczej bateriami sztorcowymi, umieszczane są na krawędzi wanny w otworach, lub w obudowie z jej brzegu. W niektórych przypadkach mogą być również umieszczone na oddzielnej półce w bezpośrednim sąsiedztwie wanny.
- Baterie wolnostojące – wanny wolnostojące wymagają montażu tego typu baterii. Bateria wannowa wolnostojąca przytwierdzana jest bezpośrednio do podłogi łazienki.
Baterie wannowe mogą posiadać różną liczbę tzw. „otworów”, możemy wtedy wymienić:
- Baterie jednootworowe – wylewka i uchwyt zainstalowane w jednym otworze. Tak często wyglądają baterie wannowe stojące.
- Baterie dwuotworowe -jak wskazuje nazwa, do ich instalacji potrzebne są dwa otwory. Często baterie wannowe ścienne, ale także baterie sztorcowe, wymagają dwóch otworów instalacyjnych w miejscu podłączenia baterii do przewodu wody ciepłej oraz przewodu wody zimnej.
- Baterie trzy- i więcej otworowe – w bateriach więcej niż dwuuchwytownych wylewka, uchwyt i rączka prysznica umiejscowione są w oddzielnych otworach. Przy liczbie czterech otworów (i więcej) oddzielnie mogą się znajdować się np. wylewka, rączka prysznica, przełącznik, pokrętło wody ciepłej i pokrętło wody zimnej. Bateria wannowa wielootworowa instalowana jest na brzegu wanny, najczęściej w jej obudowie.
Ze względu na ilość uchwytów baterii możemy wyszczególnić:
- Baterie jednouchwytowe – posiadają jeden uchwyt, który jednocześnie służy do regulacji temperatury i wielkości strumienia wody. Jest to nowoczesne rozwiązanie, a także bardzo wygodne (docenią je z pewnością rodzice małych dzieci, dla których możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury i ciśnienia jedną ręką będzie b. pomocna).
- Baterie dwuuchwytowe – posiadają tradycyjne dwa kurki wody ciepłej i zimnej. Chociaż to rozwiązanie jest najbardziej klasyczne, to aktualnie producenci oferują baterie wannowe dwuuchwytowe w najnowszym wzornictwie, wyglądające równie nowocześnie i elegancko jak inne typy baterii.
Ponadto poszczególne modele mogą posiadać wiele funkcji dodatkowych, i tak mamy np.:
- Baterie termostatyczne – mają wbudowany termostat, który po ustawieniu przez użytkownika pożądanej temperatury wody pilnuje, aby rzeczywista temperatura nie różniła się od ustawionej. Eliminuje nagłe skoki temperatury np. przy chwilowych wahaniach ciśnienia (np. podczas skorzystania z innego źródła wody przez kogoś z domowników lub sąsiada) oraz wyklucza konieczność regulowania temperatury od nowa przy każdej kąpieli (ustawia się temperaturę, która traktowana jest jako domyślna, póki nie zostanie przez użytkownika zmieniona).
- Baterie z funkcją oszczędzania wody – najprostszym i bardzo popularnym rozwiązaniem oszczędzającym zużycie wody jest zainstalowanie na końcu wylewki perlatora. Jest to małe sitko, które powoduje napowietrzenie strumienia wody, dzięki czemu jest on silniejszy i objętościowo znacznie większy, przy zużyciu tej samej ilości wody (dostępne są modele umożliwiające także regulację kąta padania strumienia wody). Baterie wannowe mogą być także wyposażone w specjalne ekoprzyciski – ogranicza się zużycie wody i energii poprzez „blokady” temperatury i ciśnienia na określonym poziomie (nie można nieświadomie przekroczyć założonych wartości), lub stopniowane dźwignie, które ograniczają ilość wypływającej wody, póki użytkownik nie pokona wyraźnego oporu na dźwigni.
- Baterie z funkcjami dekoracyjnymi strumienia – nie tylko baterie umywalkowe czy baterie kuchenne wyposażone są w dodatkowe rozwiązania, stanowiące ozdobę. Dostępne są baterie wannowe podświetlające strumień wody światłem LED oraz wyposażone w specjalne wylewki wypuszczające strumień wody w postaci kaskady i innych dekoracyjnych form. Niestandardowe strumienie mogą być łączone z otwartą wylewką, co pozwala wprowadzić do łazienki np. niezwykle dekoracyjnie wyglądającą imitację wodospadu (woda „spada” do wanny z otwartego od góry szerokiego koryta wylewki).