Grzejniki łazienkowe: rodzaje, jaki wybrać?

Biorąc po uwagę sposób zasilania grzejnika, możemy podzielić je na:
    • Grzejniki elektryczne – wieszane na ścianie i podłączane kablem do gniazdka, najczęściej stalowe lub aluminiowe
    • Grzejniki wodne – podłączone do instalacji centralnego ogrzewania, najczęściej stalowe, ale spotykane także miedziane
    • Grzejniki wodno-elektryczne – podłączone jak wodne do instalacji centralnego ogrzewania i dodatkowo wyposażone w grzałkę elektryczną
    • Suszarki elektryczne – o mniejszej mocy niż grzejniki elektryczne (od 25W), nadają się do suszenia ręczników i drobnego prania
Wszystkie rodzaje grzejników mogą być dodatkowo wyposażone w grzałkę elektryczną. Często sprzedawane modele mają ją już wbudowaną, a jeśli nie – do większości można ją zamontować. Dzięki temu można użyć grzejnika w dowolnym momencie, niezależnie od centralnego ogrzewania (np. do suszenia ręczników lub drobnego prania).
Grzejniki łazienkowe mogą być pokryte różnymi powłokami, stąd:
    • Grzejniki lakierowane
    • Grzejniki chromowane
    • Grzejniki satynowane
    • Grzejniki metalizowane
Producenci ocenie oferują bardzo szeroką gamę grzejników łazienkowych o zróżnicowanej budowie, sposobie montażu, kształtach i kolorach. Znajdziemy też designerskie rozwiązania do łazienki urządzonej w konkretnym stylu.
Grzejniki łazienkowe stalowe są jednymi z bardziej popularnych, a rynek oferuje ich szeroki wybór.
Grzejniki aluminiowe i miedziane nagrzewają się szybciej niż stalowe i są lżejsze. Grzejnik łazienkowy drabinkowy niezależnie od materiału jest łatwy do montażu.

Jaką moc powinien mieć grzejnik łazienkowy?

Dobór odpowiedniej mocy zależy od kilku czynników. Oczywiście przede wszystkim od wielkości łazienki – musimy znać jej powierzchnię. Ponadto dużo zależy od tego, gdzie łazienka jest umiejscowiona (czy posiada ściany zewnętrzne) i czy znajdują się w niej okna. Ważne jest też przeznaczenie grzejnika – czy ma służyć tylko do suszenia ręczników itp., do dogrzewania pomieszczenia czy ogrzewania w pełnym wymiarze. Jeśli łazienka ma zainstalowany inny system ogrzewania, np. podłogowe i grzejnik ma tylko dogrzewać pomieszczenie to nie jest aż tak ważna jego moc jak wtedy, gdy jest jednym źródłem ciepła – moc jest wtedy podstawowym kryterium zapewniającym właściwą temperaturę (przyjmuje się ok. 24 stopni Celsjusza) w łazience.

Do suszenia (ręczniki, drobne pranie) najlepiej sprawdzą się grzejniki z zamontowaną (lub dającą możliwość zamontowania) grzałką – umożliwią suszenie przez cały rok niezależnie od sezonu grzewczego. Podobną funkcję mogą również spełnić tak zwane suszarki elektryczne o zmniejszonej mocy.
Materiał, z którego zbudowany jest grzejnik łazienkowy także ma wpływ na jego moc – grzejnik chromowany przy tej samej wielkości ma sporo mniejszą moc niż lakierowany.
W przybliżeniu można przyjąć, że potrzeba 100-150 W mocy na metr kwadratowy łazienki.
Dokładnym wyliczeniem zapotrzebowania na moc grzejników zajmuje się projektant.

Grzejnik łazienkowy do małej łazienki: jaki wybrać?

Generalne zasady wyboru grzejnika są podobne jak w przypadku każdej innej łazienki. Jeśli chodzi więc o moc wybieranych grzejników, trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię, ale także na położenie łazienki (ściany zewnętrzne), obecność okien. Do małej zimnej łazienki trzeba wybrać model o wysokiej mocy grzewczej, a przy tym w niewielkich rozmiarach. Z tego powodu najczęściej poleca się do małych łazienek specjalnie przystosowane grzejniki drabinkowe o niedużej wysokości (np. 40cm) lub wyjątkowo wąskie (np. 30cm). W małej łazience z innym źródłem ogrzewania może wystarczyć dogrzanie grzejnikiem elektrycznym lub nawet suszarką.
Dobrze byłoby wybrać model nie zabierający optycznie przestrzeni. Takie walory posiadają wszystkie połyskliwe powierzchnie, a więc np. wybór grzejnika chromowanego może być dobrym pomysłem.
Producenci oferują specjalne modele do małych łazienek lub też całe ich linie.

Grzejnik łazienkowy jako element dekoracji – jakie grzejniki dekoracyjne mamy do wyboru?

Grzejnik łazienkowy oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli efektywnego ogrzewania lub dogrzewania pomieszczenia, ewentualnie suszenia ręczników czy drobnego prania, może spełniać także funkcję dekoracyjną. Biorąc pod uwagę fakt, że łazienka jest zwykle niewielkim pomieszczeniem w mieszkaniu, a grzejnik łazienkowy powinien być wyeksponowany (zapewnia to lepszą funkcjonalność i wydajność) wydaje się logiczne, że powinniśmy zadbać także o wygląd tego elementu wyposażenia.
Obok standardowych „drabinek” producenci oferują modele o ciekawych nietypowych kształtach, np. geometrycznych wzorów, przestrzennych figur przypominających skręcone serpentyny, z zagłębieniem na umieszczenie ręczników i wiele innych.
Obok kształtu grzejnika kolejnym rozwiązaniem o funkcji dekoracyjnej jest ozdobny wygląd profili standardowej drabinki. Powstają specjalne linie do nowoczesnych łazienek, profile poziome takich grzejników często mają prostokątny kształt w odróżnieniu od klasycznych okrągłych rurek, mogą być także dodatków wygięte w łuk. Profile mogą być też szczególnie szerokie (kilkanaście cm) i osadzone blisko siebie, lub też odwrotnie, mogą być wąskie i rzadko rozmieszczone. Wybór zależy od stylu łazienki i gustu urządzającego.
Do sposobów dekoracji wnętrza łazienki za pomocą kształtu i budowy grzejnika dołącza możliwość wybrania jego nietypowego koloru lub materiału. Wszelkie wyraziste kolory będą z pewnością zwracały na siebie uwagę i stwarzały ciekawy design, a nietypowe materiał pokrycia grzejnika podkreśli jego elegancję i stylowość (np. chrom).