Kabiny prysznicowe: jak wybrać?

Aby móc dobrze wybrać kabinę, najpierw trzeba wiedzieć jaki ma się wybór. Spójrzmy więc na rodzaje kabin prysznicowych.
Biorąc pod uwagę umiejscowienie w łazience, kabiny prysznicowe dzielimy na:
    • kabiny narożne
    • kabiny przyścienne
    • kabiny wnękowe
    • kabiny wolnostojące
Kabiny mogą być montowane w różny sposób, wyróżniamy:
    • kabiny bezbrodzikowe
    • kabiny z brodzikiem (głębokim lub płaskim)
    • kabiny wannowe
    • wanno kabiny
Ponadto każda z nich może mieć różny kształt i sposób otwierania drzwi (szklane lub z tworzywa sztucznego).

Zanim zabierzemy się więc za oglądanie kabin musimy wiedzieć: gdzie chcemy ją postawić (naroża/przyścienna/wnękowa/wolnostojąca), wymierzyć to miejsce (wymiary kabiny i sposób otwierania drzwi), zastanowić się nad nad tym, jak będzie ona użytkowana i przez kogo (rodzaj brodzika/ew. jego brak/ kabina wannowa) i nad swoimi oczekiwaniami co do wyglądu i spraw  związanych z utrzymywaniem czystości (rodzaj materiału, typ brodzika/lub jego brak/kształt kabiny). Jeśli te kwestie będziemy mieć już przemyślane i zaplanowane, możemy udać się do salonu i poprosić o pomoc w wyborze kabiny prysznicowej w którą nasza łazienka będzie ostatecznie wyposażona.

Kabina prysznicowa – wybrać drzwi szklane czy z tworzywa sztucznego?

Szklane drzwi prysznicowe mają tę przewagę nad wykonanymi z tworzywa sztucznego, że są zdecydowanie trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia i porysowanie. Zyskują także przewagę pod względem wizualnym – nadają łazience elegancji i wyglądają niezwykle efektownie. Oczywiście szkło jest elementem uniwersalnym i pasujący do każdego stylu. Jeśli wybierzemy przezroczyste i nie farbowane szkło to kolejną jego zaletą jest to, że nie ogranicza ono wizualnie przestrzeni, co ważne jest szczególnie w małych łazienkach. Główne obawy, które mogłyby wywoływać szklane drzwi do kabiny prysznicowej, a mianowicie trudność czyszczenia i ryzyko pokaleczenia się, są w tej chwili przez producentów eliminowane. Drzwi prysznicowe bowiem wytwarzane są ze specjalnego szkła hartowanego, które jest odpowiednia wzmocnione, a jeśli by już się zbiło, to tłucze się na drobne nieostre kawałeczki (jak szyba samochodowa). Problem uciążliwego czyszczenia minimalizuje obecność powłoki ochronnej na tafli szkła. Mimo wszystko jednak, jeśli po każdym użyciu nie będziemy drzwi czyścić i wycierać do sucha, zawsze będą one zachodziły nalotem kamiennym z wody. Drzwi prysznicowe z tworzywa sztucznego mają tę przewagę, że ich powierzchnia jest łatwiejsza do czyszczenia. Jeśli są wykonane z matowym wykończeniem lub mają ozdobne tłoczenia to osad, nawet kiedy powstanie, będzie praktycznie niewidoczny. Ponadto są zdecydowanie lżejsze niż drzwi szklane. No i kwestia ostatnia, choć wcale nie mało istotna, drzwi do prysznica wykonane z polistyrenu są zdecydowanie tańsze niż szklane drzwi.

Prysznic bez brodzika: wady i zalety

Prysznic bez brodzika jest coraz chętniej widziany we wnętrzu współczesnej łazienki, przypatrzmy się więc bliżej temu rozwiązaniu.
Jego rosnąca popularność jest z pewnością zasługą zmiany wizerunku współczesnej łazienki – brak brodzik zdecydowanie poprawia jej estetykę, sprawia, że wygląda bardziej nowocześnie, elegancko i luksusowo. Powiększa optycznie niewielką przestrzeń małych i średnich łazienek, które dominują w naszym budownictwie. Często kabinę wydziela jedynie szklana ścianka – nie ma ona drzwi (lub jeśli miejsce na prysznic znajduje się we wnęce, nie ma nawet tej ścianki) – takie oryginalne rozwiązania łączy się zawsze z wyeliminowaniem obecności brodzika.

Drugim najważniejszym argumentem za prysznicem bez brodzika jest wygoda. Brak progu sprawia, że bez problemu mogą z niego korzystać małe dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne. Także użytkownikom dorosłym w pełni sił wygodniej się z niego korzysta.
Kolejną zaletą jest dowolny kształt i wielkość kabiny prysznicowej, ograniczonej tylko taflami drzwiczek…Daje to pole do popisu nad indywidualnymi rozwiązaniami i umożliwia wykorzystanie przestrzeni o niestandardowych wymiarach (a także wszelkich wnęk!).
Główną przeszkodą w realizacji projektu łazienki z prysznicem bezbrodzikowym może być  problem z wkuciem się w posadzkę na odpowiednią głębokość.

Także łatwiej o błędy przy wykonywaniu prysznica bez brodzika niż przy montowaniu gotowej kabiny z brodzikiem. Prawidłowe wykonanie spadków wysokości i izolacji przeciwwilgociowej jest   podstawową sprawą zapewniającą sukces projektu. Koniecznie należy więc do tej pracy zatrudnić zaufanego fachowca.

Panel prysznicowy: rodzaje, jaki wybrać?

Rynek oferuje szeroką gamę paneli prysznicowych, które różnią się między sobą kształtem (i ogólnie wyglądem), materiałem,  funkcjami i oczywiście ceną. Oprócz tego, w zależności w jakim miejscu chcemy zainstalować panel, mamy do wyboru wersje narożne, ścienne oraz wolnostojące.
Zanim wybierzemy się na poszukiwania panelu do swojej łazienki, powinniśmy zastanowić się nad poniższymi kwestiami:
  • Jaki wygląd i styl podoba nam się i jednocześnie pasuje do wystroju łazienki?
  • Powinniśmy także wstępnie sprecyzować jakie dodatkowe elementy (półki, lusterka) chcielibyśmy aby były na nim umieszczone. Panele prysznicowe produkuje się z bardzo różnych materiałów (m.in. stal, aluminium, drewno, szkło, kamień, tworzywa sztuczne), dobrze więc byłoby wiedzieć, które bierzemy pod uwagę.
  • Kto i jak będzie używał panelu? Czy służyć on ma długim kąpielom, intensywniejszym masażom, z prysznica korzystać będą osoby starsze, dzieci? Czy ma służyć także do napełnia wanny? Po przemyśleniu tych kwestii powinniśmy już wiedzieć, czy szukamy panelu z siedziskiem, z wylewką, z baterią hydrostatyczną itp.
  • Jaki rodzaj masażu nas interesuje? Modele paneli różnią się liczbą, rozmieszczeniem i budową dysz masujących. Zanim dokonamy wyboru należy zapoznać się z parametrami instalacji wodnej w łazience (dobrze mieć je zanotowane).
  • Jakie wybierzemy miejsce na montaż panelu prysznicowego? Powinno ono zapewniać komfort użytkowania wszystkim domownikom i nie ograniczać swobody ruchów (dotyczy zwłaszcza górnej głowicy natryskowej)

Prysznic czy wanna – co lepiej wybrać do łazienki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, właściwy wybór zależny od osobistych preferencji, potrzeb, ale także ograniczony jest spełnieniem niezbędnych warunków do umieszczenia w łazience wanny lub prysznica…Przyjrzyjmy się więc, co powinniśmy rozważyć podejmując decyzję „wanna czy prysznic”:
  • Miejsce – wanna zajmuje w łazience więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Z kolei tą pierwszą można ustawić nawet w łazience ze skosem, a kabina wymaga odpowiedniej wysokości (trzeba liczyć minimum 2 metry). Pod wanną można umieścić pokaźnych rozmiarów schowek, nieco redukując straty miejsca w łazience z jej powodu. Jeśli natomiast łazienka posiada wnękę, to zaplanowanie w niej miejsca na prysznic może okazać się wspaniałym pomysłem wykorzystującym ten układ przestrzeni.
  • Wygoda – osobom starszym, niepełnosprawnym, po urazach, kobietom w ciąży itp. wygodniej będzie korzystać z prysznica (sprawdzi się zwłaszcza prysznic bez brodzika).
Z kolei kąpiel małego dziecka jest zdecydowanie łatwiejsza w wannie. Także namoczenie prania itp. łatwiejsze jest dla posiadaczy wanny.
  • Koszty – kąpiele w wannie pochłaniają większe kwoty niż korzystanie z prysznica. O ile oczywiście prysznic nie trwa tak długo, że zużywa się ilość wody przekraczającą objętość wanny. Należy pamiętać, że prysznic z użyciem dysz masujących pochłaniają znacznie większą ilość wody niż normalnie.
  • Przyjemność użytkowania – wielbicielom relaksujących kąpieli w wannie pełnej olejków i piany prawdopodobnie żadna funkcja prysznica tego nie zastąpi.
  • Wygląd łazienki – nowoczesna wanna jest wspaniałym elementem dekoracyjnym łazienki, a jeśli jest to dodatkowo np. wanna wolnostojąca lub wanna z hydromasażem, to wprowadza  ona do wnętrza klimat luksusu i wyrafinowanego stylu. Aczkolwiek ostateczna decyzja jest pod tym względem raczej kwestią gustu, gdyż nowoczesne kabiny prysznicowe także potrafią  być wspaniałą dekoracją łazienki.
  • Zdrowie – generalnie kąpiele pod prysznicem w większości przypadków są zdrowsze niż długie pobyty w wannie wypełnionej gorącą wodą. Prysznic zapewnia też lepszą higienę kąpieli i ułatwia dokładne umycie się. Jednakże wanna daje możliwość brania kąpieli leczniczych, które przy niektórych schorzeniach lub dolegliwościach mają niezastąpione działanie.
  • Utrzymanie czystości – łatwiej i mniejszym nakładem czasu zdołamy utrzymać czystość wanny niż kabiny prysznicowej. Dotyczy to standardowej wanny, którą wystarczy po kąpieli przetrzeć gąbką z dodatkiem detergentu, kiedy alternatywą jest klasyczna kabina prysznicowa z brodzikiem, która pełna jest zakamarków i posiada drzwi szklane lub inne, na których łatwo osadza się kamień. W przypadku innych rozwiązań, jak choćby wanna z hydromasażem i prysznic bez brodzika – ta zależność może się okazać odwrotna.
  • Czas – prysznic zajmuje mniej czasu i nie wymaga przygotowań (w przypadku wanny – napełnienie jej wodą), dlatego jest polecany osobom zabieganym i ceniącym sobie oszczędność czasu.
  • Uniwersalność – wybranie do łazienki wanny gwarantuje, w każdym momencie niewielkim nakładem czasu i środków możemy przystosować ją do brania prysznica wewnątrz (zasłonka, parawan nawannowy) – nie jest to możliwe tylko w specyficznych sytuacjach, kiedy np. wanna stoi pod niskim skosem. W przypadku prysznica nie mamy możliwości wzięcia kąpieli, dopóki nie zdecydujemy się na generalny remont łazienki i ustawienie wanny…

Wanna z prysznicem – kabina prysznicowa i wanna w jednej zabudowie?

Zarówno kabiny prysznicowe jak i wanny posiadają swoje niezaprzeczalne zalety. Co zrobić, jeśli nie chcemy rezygnować z udogodnień żadnej z nich, a powierzchnia łazienki nie pozwala na zaprojektowanie wanny i oddzielnie kabiny prysznicowej? Na szczęście jest rozwiązanie…”Wanna z prysznicem” to określenie obiegowe, oznaczające połączenie najważniejszych funkcji wanny i kabiny prysznicowej. Jest kilka możliwości wprowadzenia tego pomysłu do łazienki:
  • głęboki brodzik – kabina prysznicowa oprócz wszelkich funkcji dla niej typowych pozwala dodatkowo korzystać z niektórych udogodnień wanny – w głębokim brodziku można namoczyć rzeczy do prania, wykąpać małe dziecko, lub napuścić do niego nieco wody w czasie kąpieli. Większa głębokość brodzika powoduje jednak także ograniczenie wygody wchodzenia do niego, co może być problemem jeśli kabina prysznicowa ma służyć także starszym lub niepełnosprawnym domownikom.
  • zasłona prysznicowa – jest to najprostsze wyjście, którego podstawowa zaletą jest łatwość montażu i demontażu, niska cena i łatwa dostępność w bardzo bogatym wzornictwie i kolorystyce. Nie należy się jednak spodziewać, że zasłona prysznicowa będzie nam służyć latami – stosunkowo szybko się niszczy i trudno ją dokładnie doczyścić. Ponadto przy ograniczonej przestrzeni prysznicowej może się nieprzyjemnie przyklejać do mokrego ciała w trakcie kąpieli lub niewystarczająco chronić przed zachlapaniem łazienki. Mimo iż zasłony prysznicowe obecnie nie przypominają nieestetycznych plastikowych zasłon sprzed kilkudziesięciu lat, to niektórym nadal kojarzą się z oklepanym stylem pozbawionym gustu.
  • parawan nawannowy – jego głównymi zaletami jest łatwy montaż, estetyczny wygląd i skuteczne chronienie łazienki przed zachlapaniem w czasie brania prysznica. Parawan nawannowy może być zrobiony ze szkła lub tworzywa sztucznego, a poszczególne modele różnią się powierzchnią i liczbą profili oraz sposobem otwierania/składania parawanu. Cena zależy od materiału oraz budowy parawanu.
  • kabina nawannowa – to najprościej mówiąc kabina prysznicowa, połączona z wanną, która zastępuje brodzik. W odróżnieniu od parawanu kabina nawannowa całkowicie zamyka przestrzeń nad wanną (wokół całej wanny lub jej części).Posiada otwierane lub przesuwane drzwi prysznicowe (do wyboru drzwi szklane lub z tworzywa sztucznego), podobnie jak kabiny prysznicowe. Jest droższa od parawanu nawannowego, a jej montaż wymaga więcej pracy, ponadto nie każdy model kabiny nadaje się do każdej wanny (niektórzy producenci oferują komplet wanna + pasująca do niej kabina nawannowa).
  • wanno-kabina – pojęcie używane przez niektórych producentów do określenia kabiny nawannowej z panelem prysznicowym i dodatkowymi udogodnieniami. Najczęściej jednak pod pojęciem wanno-kabiny rozumie się w pełni (z każdej strony i od góry) zabudowaną razem z wanną kabinę, wyposażoną w hydromasaż i dodatkowe funkcje (masażery stóp, sauna, aromaterapia, ozonowanie, chromoterapia, podłączenia radia i telefonu, elektroniczny panel sterujący itd…). W ślad za tak dużą ilością skomplikowanych funkcji oraz wymyślnych elementów idzie ogromna ilość możliwych (i częstych) usterek i wad fabrycznych, dlatego decydując się na luksusowy produkt jakim jest wanno-kabina, powinniśmy skierować swoje kroki do uznanego salonu i tam planować jej zakup.

Co pod prysznic: panel prysznicowy, kolumna prysznicowa, zestaw natryskowy, deszczownica itd…co wybrać do łazienki?

Udogodnień związanych z doprowadzeniem wody do wnętrza kabiny prysznicowej jest sporo – niektóre rozwiązania są dla siebie alternatywą, inne elementy natomiast można traktować jako dodatkowe. Aby móc podjąć decyzję czego szukamy do swojej łazienki, warto najpierw zaznajomić się ze znaczeniem poszczególnych terminów używanych przez producentów i sprzedawców:
  • Bateria prysznicowa (bateria natryskowa) – sprzedawana samodzielnie lub w komplecie z kolumną czy zestawem prysznicowym.
  • Kolumna prysznicowa – elegancki zestaw prysznicowy z deszczownicą, sprzedawany w komplecie z baterią lub bez niej.
  • Panel prysznicowy – to kolumna prysznicowa z hydromasażem, w profilu ma zainstalowane dysze masujące i często dodatkowe udogodnienia. Bateria bywa zabudowana wewnątrz profilu panelu prysznicowego.
  • Zestaw natryskowy (prysznicowy) – sprzedawany w komplecie z baterią lub bez niej, zazwyczaj w skład zestawu wchodzi drążek (lub uchwyt jednopunktowy), wąż, główka prysznicowa (słuchawka) i akcesoria (np. mydelniczka na drążek).
  • Deszczownica (deszczownia) – montowana podtynkowo na ścianie, suficie, lub instalowana na drążku prysznicowym (jak zwykła słuchawka) szeroka głowica z mnóstwem otworków, dająca wrażenie  „padania deszczu” (stąd nazwa) pod prysznicem. Zapewnia miłe wrażenia w czasie kąpieli i może być elementem dekoracyjnym (np. montowana w suficie deszczownica ze strumieniem wody podświetlanym kolorowym światłem led).
  • Słuchawka prysznicowa wielofunkcyjna – słuchawka prysznicowa z możliwością ustawienia różnych rodzajów strumienia (np. masujący, mgiełka wodna, delikatny, „deszczowy”). Niektóre modele wyposażone są także w przełącznik ON/OFF – można chwilowo zamknąć dopływ wody używając przycisku na słuchawce.
  • Termostat – często możemy się spotkać z terminem „bateria termostatyczna”, „zestaw termostatyczny prysznicowy” itp. Oznacza to, że mechanizm baterii został wyposażone w termostat, dzięki czemu temperatura kąpieli będzie stała (wg ustawień użytkownika) i nie będzie ulegać zmianie na skutek chwilowych wahań ciśnienia w przewodach. Ustawiona temperatura jest traktowana jako domyślna i automatycznie ustawia się po odkręceniu dopływu wody ( trwa to maksymalnie kilka sekund).
  • Perlator – element montowany na końcu wylewki prysznica, w formie przypomina małe nakręcane sitko. Ma za zadanie napowietrzyć strumień wody, dzięki czemu jest on optycznie większy i intensywniejszy. Pomaga ograniczyć zużycie wody w łazience.