Ceramika sanitarna: umywalka – jaka będzie najlepsza, jak wybrać?

Umywalki mogą różnić się między sobą budową, kształtem, wielkością, sposobem montażu, materiałem i kolorem…Przedstawiamy krótką charakterystykę podstawowych cech różnych typów umywalek.
Ze względu na sposób montażu wyróżnić możemy:
    • umywalki wiszące – wieszane na śrubach bezpośrednio na ścianie, w ten sposób najczęściej montowane są niewielkie umywalki w małych przestrzeniach łazienkowych.
    • umywalki wiszące przystosowane do postawienia na postumencie (lub pół-postumencie) – mogą być zawieszone tak jak umywalki wiszące, ale są także przystosowane do osadzenia ich na postumencie (lub półpostumencie) dzięki kształtowi spodniej części.
    • umywalki stojące –  inaczej zwane nablatowymi lub stawianymi, montowane jak wskazuje nazwa na blacie (lub stawiane na odpowiednio przystosowanych meblach łazienkowych). Rozwiązanie to jest korzystne jeśli blat ma być umieszczony na tyle nisko, że wpuszczona  nie będzie zapewniała komfortu użytkowania (będzie za nisko) oraz zapewnia maksymalnie dużą powierzchnię wolnego blatu w przypadku modeli o kształcie misy. Ponadto umywalki nablatowe wyglądają bardzo nowocześnie i są chętnie wybierane do stylowych wnętrz.
    • umywalki meblowe – sprzedawane najczęściej w zestawie z meblem, do którego pasują kształtem, rozmiarem i stylistyką – to dobre rozwiązanie jeśli chcemy mieć pięknie dopasowaną i stylową szafkę pod umywalką.
    • umywalki wpuszczane w blat – częściowo „schowana” w blacie, umywalka preferowana przy blatach których wysokość zapewni jej wygodne użytkowanie.
    • umywalki podblatowe – żaden element umywalki nie wystaje ponad powierzchnię blatu, umywalka jest całkowicie schowana w nim. Najlepsze rozwiązanie do wysokich blatów, a także ciekawy pomysł w przypadku małych łazienek, gdzie każdy dodatkowy element obciąża je wizualnie. Sprawdzi się także świetnie u amatorów niestandardowych rozwiązań i w łazienkach minimalistycznych, podkreśli także szczególnie ozdobne blaty i ułatwi sprzątanie.
Materiały, z których produkuje się umywalki pozwalają wyróżnić:
    • umywalki z ceramiki – klasyczny materiał na umywalkę, pomimo silnej i coraz liczniejszej konkurencji innych materiałów, ceramika nadal jest wybierana najczęściej. Umywalki ceramiczne dostępne są w najróżniejszych wzorach (kolorach), mamy duży wybór niedrogich standardowych modeli, a także nowoczesnych linii produktów.
    • umywalki ze stali nierdzewnej – odznaczają się bardzo dobrą trwałością, są łatwe w utrzymaniu czystości i przez swój nietypowy wygląd pasują do charakterystycznych wnętrz.
    • umywalki z tworzyw sztucznych – lekkie i wytrzymałe, dostępne w najróżniejszych kształtach i kolorach, możliwość łatwego naprawienie drobnych uszkodzeń umywalki np. akrylowej.
    • umywalki kamienne – najczęściej grafitowe lub marmurowe, charakteryzują się dużą wytrzymałością, są łatwe do utrzymania czystości. Ich główna zaletą jest bardzo szlachetny i ozdobny wygląd, z pewnością podkreślą luksusowy charakter łazienki. Są niestety drogie, a ich duży ciężar sprawia, że nie wszędzie mogą być montowane w dowolny sposób.
    • umywalki szklane – coraz chętniej wybierane, niezwykle oryginalne i ozdobne, świetnie nadają się także do wnętrz minimalistycznych i do małych łazienek (wyjątkowo „lekkie” wizualnie). Do wyboru mamy różne wzory, kolory i kształty. Umywalki szklane nie należą do najtańszych, a w przypadku modeli przezroczystych wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, aby wyglądać estetycznie.
    • umywalki drewniane – drewno wprowadza do łazienki charakterystyczny, ekskluzywny a zarazem naturalny i przytulny styl. Umywalki drewniane z pewnością nadadzą oryginalnego wyglądu wnętrzu łazienki, są jednak zdecydowania droższe niż modele ceramiczne.
    • umywalki z innych materiałów (np. brązu, żeliwa itd.)
Inne cechy, jakimi różnią się między sobą umywalki to:
    • wymiary – umywalki dostępne są w najróżniejszych wymiarach, wybór zależy wielkości łazienki, przeznaczenia umywalki (czy znajduje się w oddzielnym wc czy w głównej toalecie, czy też toalecie dla gości), miejsca montażu i osobistych preferencji lub specyficznych potrzeb (małe dzieci, osoby niepełnosprawne).
    • ilość stanowisk – oprócz standardowej jednostanowiskowej umywalki możemy znaleźć dwu i więcej stanowiskowe – idealne do łazienek, z których korzysta naraz więcej osób, np. rodzin z dziećmi.
    • kolor i zdobienia – dostępne najróżniejsze odcienie bieli, ale także inne kolory i umywalki malowane we wzory.
    • kształt – umywalka może być narożna, okrągła, owalna, o opływowych kształtach, asymetryczna, prostokątna, o nietypowym kształcie lub specjalnie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
    • sposób montowania baterii – niektóre baterie mają już przygotowane otwory montażowe dla baterii stojącej, inne maja otwory nacięte od strony montażowej i gotowe do wybicia, są także modele których producenci zastrzegają konieczność instalacji baterii naściennej (kiedy nie można wykonywać otworów w umywalce).
    • kształt i umieszczenie otworu przelewowego – otwory te zapewniają bezpieczeństwo zapobiegając zalaniu łazienki, jeśli zostawi się odkręconą wodę i zamknięty korek; mogą mieć różny kształt i być położone w różnych miejscach umywalki.
    • rodzaj odpływu umywalkowego i korka – umywalka może być wyposażona w korek automatyczny montowany na stałe i obsługiwany za pomocą dźwigni lub pokrętła, popularny korek ClickClack (zamykanie opływu i ponowne otwieranie przez lekkie naciśnięcie korka) lub w klasyczny korek wkładany w odpływ tylko podczas napuszczania wody do umywalki (może być przytwierdzony łańcuszkiem). Korki mogą mieć różne wielkości i kształty oraz wykonane mogą być z różnych materiałów (i mieć różne kolory).
    • cena – co jest oczywiste nie da się określić średniej ceny za umywalkę, gdyż zależy ona od wszystkich powyższych czynników – można kupić umywalkę zamykając się w granicy 100zł, jednak ceny sięgają kilkuset złotych i przekraczają tę wartość nawet wielokrotnie w przypadku niestandardowych rozwiązań.

Wybieramy sedes do łazienki: kompakt wc czy miska ustępowa wisząca? Jaki zbiornik spłukujący?

Aby wybrać najlepszy sedes dostosowany do naszych wymagań przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom i różnicom między nimi.
Przede wszystkim należy zdecydować, jaki sedes wybieramy:
  • sedes kompaktowy – kompakt wc, sedes stojący
  • sedes podwieszany – miska ustępowa podwieszane, wc podwieszane
  • sedes z dolno – lub górnopłukiem
Kompakt wc – to miska ustępowa zintegrowana razem ze zbiornikiem na wodę. Są bardzo popularne ze względu na ich łatwy montaż i stosunkowo niewielką cenę. Głównym minusem są względy estetyczne – kompakt wc  nie jest szczególnie ozdobnym i atrakcyjnym elementem wyposażenia łazienki, ponadto zajmuje więcej miejsca niż inne rodzaje sedesów. Poza tym stojący sedes także optycznie zabiera sporo powierzchni małej łazienki (zmniejsza powierzchnię wolnej
podłogi) i utrudnia utrzymanie czystości.
Kompakt wc może mieć odpływ dolny (pionowy) – „warszawski” lub boczny (poziomy) – „poznański”. Wybór zależy od sposobu doprowadzenia kanalizacji do łazienki.
Sedes kompaktowy może mieć różne kształty (np. narożny) i wymiary (np. do małych łazienek) i być wyposażony w półkę lub nie.
Sedes podwieszany pozbawiony jest wad stojącego – ułatwia utrzymania czystości podłogi i nie obciąża wizualnie przestrzeni. Zbiornik spłukujący schowany jest w ścianie. Jest bardziej elegancki i nowoczesny niż stojący.
Wyróżniamy sedesy podwieszane do zabudowy lekkiej (czyli przystosowane do obudowania płytą gipsowo-kartonową) i do zabudowy ciężkiej – te wymagają obmurowania cegłami.
Konkretne modele mogą różnić się od siebie wymiarami i kształtem miski, wzornictwem, kolorami, rodzajem spłukiwania muszli, rodzajem deski i przycisku spłukiwania.
Sedes z górnopłukiem lub dolnopłukiem ma zbiornik na wodę niezabudowany, ale inaczej niż w przypadku kompaktu wc – nie musi on znajdować się bezpośrednio nad miską ustępową. Jest to ich główna zaleta, poza tym zbiorniki są wytrzymałe i mogą mieć różne wymiary (także specjalnie przystosowane do małych łazienek). Są także łatwe w montażu i niedrogie. Nie każdemu natomiast będzie odpowiadała wizja dodatkowego mało dekoracyjnego elementu w łazience (zbiornik i rura łącząca go z muszlą), jeśli jest możliwość schowania go przed wzrokiem (stelaże podwieszane).

Zbiorniki spłukujące do wc: jaki najlepiej wybrać do łazienki?

Zbiorniki wody służącej do spłukiwania muszli klozetowej są dość niewdzięcznym elementem wyposażenia łazienki i nie zwracają na siebie uwagi, gdyż ich zasadnicza rola jest ściśle użytkowa.
Jakie są indywidualne cechy zbiorników, które przesądzają o tym, że jedne modele są lepsze od innych? Przyjrzyjmy się kilku cechom, którymi mogą się różnić:
  • miejsce zamontowania zbiornika – kompakt wc ma zbiornik połączony z muszlą, w przypadku zbiornika zwanego dolnopłukiem jest on zawieszony bezpośrednio nad muszlą (ale nie w jednej zabudowie), górnopłuk może być umieszczony dużo wyżej nad muszlą, natomiast muszle podwieszane do zabudowy, mają zbiornik schowany w ścianie.
  • materiał, z którego został zrobiony zbiornik spłukujący – polipropylen jest materiałem o dobrych właściwościach chemicznych, wykonane z niego zbiorniki (zwykle dolnopłuki lub górnopłuki) są odporne chemicznie i mają dobrą trwałość (po dłuższym czasie nie żółkną itp.). Zbiorniki mogą być także porcelanowe – najczęściej z tego właśnie materiału są zbudowane kompakty wc.
  • pojemność zbiornika – standardowe objętości to 6, 7.5 lub 9 litrów.
  • kształt, wymiary – oczywiście całkowite wymiary zależą od pojemności zbiornika, natomiast modele różnią się od siebie stosunkiem wymiarów i kształtem (np. zbiorniki narożne). Można więc dostosować wybór zbiornika (jeśli ma być zewnętrzny) do dostępnego miejsca, także do małej łazienki (modele wyjątkowo płytkie/niskie/wąskie).
  • kolor – chociaż biel pozostaje bezsprzecznie barwą dominującą, to spotkać możemy także inne kolory zbiorników spłukujących i kompaktów wc. Znaleźć można także designerskie  modele we wzory, oraz malowane ręcznie egzemplarze.
  • połączenie z muszlą ustępową – w przypadku kompaktu zbiornik znajduje się bezpośrednio na muszli, tak więc połączenie znajduje się wewnątrz obudowy; przy misce podwieszanej ze schowanym zbiornikiem oczywiście też przewody schowane są przed wzrokiem (w ścianie); widoczne będą natomiast jeśli wybierzemy do łazienki dolnopłuk lub górnopłuk.
  • sposób spłukiwania wody – miski powieszane mają na ścianie zamontowane klapki z przyciskami spłukującymi, na kompaktach i dolnopłukach najczęściej znajdują się małe przyciski do wciśnięcia lub wyciągnięcia, a górnopłuki wyposażone są w sznureczki lub łańcuszki do opuszczenia dźwigni. Dostępne są wc z automatyczną funkcją spłukiwania (działa na fotokomórkę). Większość modeli jest wyposażonych w spłuczki umożliwiające oszczędność wody (spłuczki dwudzielne, przycisk „woda stop”, kilkustopniowe przyciski czy też puszczające wodę tylko do czasu zabrania ręki z przycisku).
  • izolacja akustyczna – zbiornik powinien mieć warstwę izolacyjną (wykonaną najczęściej ze styropianu), zapewnia to większy komfort dla użytkowników.
  • cena – może być bardzo różna w zależności od wszystkich powyższych czynników, od kilkudziesięciu złotych do kilkuset (chociaż ceny za mechanizm podtynkowy mogą nawet przekraczać 1000 złotych).

Ceramika sanitarna do łazienki: bidet – co to jest i jakie są rodzaje bidetów?

Armatura łazienkowa oprócz elementów niezbędnych w każdym domu (np. umywalka, muszla wc) zawiera także dodatkowe – jednym z nich jest bidet. Co to właściwie jest?
Otóż bidet to sprzęt przeznaczony przed wszystkim do podmywania się. Zazwyczaj wyglądem przypomina muszlę klozetową, wyposażoną jednak podobnie jak umywalka w baterię i system przelewowy. Bidet pozwala na łatwą i wygodną (w pozycji siedzącej) higienę okolic krocza bez konieczności rozbierania się do naga i wchodzenia np. do kabiny prysznicowej.
Obecnie standardowe wyposażenie łazienek coraz częściej zakłada obecność w łazience bidetu. Polecany jest osobom starszym, niepełnosprawnym, dla których częsty prysznic jest problematyczny, a także kobietom w ciąży i osobom z różnymi dolegliwościami (hemoroidy, infekcje intymne). Wreszcie polecany profilaktycznie wszystkim jako doskonały sposób na poprawienie higieny. Jego użycie jest raczej intuicyjne, gdyż nie zawiera żadnych elementów, których przeznaczenie mogłoby być niejasne. Mimo tego w razie potrzeby można skorzystać z umieszczonych w internecie instrukcji, które punkt po punkcie opisują użycie bidetu (istnieją nawet filmiki instruktażowe).
Bidet i sedes najczęściej montowane są w bliskim sąsiedztwie, jest to najlepsze rozwiązanie ze względów praktycznych (wygodne użycie), a także estetycznych i stylistycznych. Należy jednak pamiętać, aby z boku bidetu i z przodu zostawić wystarczająco miejsca na nogi, aby korzystanie z niego było wygodne. Z powodów estetycznych sedes i bidet powinno się wybierać z jednej linii produktowej, w spójnej stylistyce.
Decydując się na bidet do łazienki możemy wybrać między kilkoma różnymi rozwiązaniami:
  • bidet stojący – montowany jest do podłogi
  • bidet podwieszany – montowany za pomocą śrub do ściany lub instalowany na stelaży, ma tę przewagę, że można jego wysokość nieco zmodyfikować podczas montażu stelaża, ma także przewagę nad bidetem stojącym w kwestiach stylistycznych – wygląda bardziej elegancko, zajmuje mniej przestrzeni łazienki, poza tym ułatwia utrzymanie czystości podłogi.
  • sedes z bidetem – do zwykłej muszli wc montuje się deskę klozetową z funkcją bidetu. Umożliwia ona regulację temperatury i intensywności strumienia wody, zawiera panel sterujący  (możliwość programowania i zapamiętania ustawień dla różnych użytkowników) i dmuchawę do suszenia. Jest łatwa do montażu. Rozwiązanie to jest idealne do małej łazienki, gdzie brak jest miejsca na oddzielny sedes i bidet.
Bateria bidetowa ma zdecydowanie krótszą wylewkę niż np. bateria umywalkowa i ma możliwość regulacji kierunku wypływu wody (ruchomy perlator), może być także wyposażona w wąż schowany w wylewce, umożliwiający użycie go podobnie jak węża prysznicowego. Z oczywistych względów przydatna może okazać się bateria termostatyczna.
Ceramika z której wykonany jest bidet może być pokryta specjalną powłoką zapobiegającą osadom, bidet może być szkliwiony lub nie, o matowym wykończeniu albo przeciwnie polerowany. Dostępne są odcienie bieli i inne kolory (często tylko na zamówienie).
Bidet może być dodatkowo wyposażony w pokrywę (polecane przy małych dzieciach w domu) i wygodne siedzisko.

Pisuar: czy łazienka w domu to odpowiednie miejsce na instalowanie go?

Pisuar kojarzy nam się przede wszystkim z męskimi toaletami publicznymi, niekoniecznie jako ceramika sanitarna we własnej łazience. Obowiązkowe wyposażenie łazienek nie obejmuje z pewnością konieczności instalowania pisuaru, czy więc warto się na niego decydować?
Podstawową zaletą istnienia pisuaru w łazience jest wygoda męskiej części użytkowników, a także ułatwione utrzymanie czystości w łazience i oszczędność wody. Najczęściej wybierany jest do domów, gdzie większość domowników stanowią mężczyźni.
Pisuar może być montowany na stelażu lub bezpośrednio na ścianie. Dostępne są wersje dostosowane do małych łazienek lub nietypowych rozwiązań (narożne, asymetryczne), nie musi więc zajmować on dużo miejsca w łazience.
Ze względu na sposób zasilania wodą możemy wyróżnić pisuary zasilane z góry (rurka do spuszczania wody wychodzi z góry) i zasilane z tyłu (przewody do kanalizacji i doprowadzenia wody są niewidoczne, ukryte za pisuarem). Trzecim typem są pisuary bezwodne, których nie ma potrzeby spłukiwać. Mają one specjalną konstrukcję syfonu, który uniemożliwia przenikanie przykrego zapachu do łazienki (są wręcz uważana za bardziej higieniczne i lepiej chroniące przed zapachem niż tradycyjne spłukiwane). Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 15 tysięcy litrów wody rocznie.
Oczywiście tak jak cała armatura łazienkowa pisuar także dostępny jest w ciekawych wzorach, nie musimy się więc obawiać, że efekt starannej aranżacji łazienki zostanie zepsuty, a pisuar wprowadzi do łazienki skojarzenia z publiczną toaletą. Modele do użytku prywatnego w mieszkaniach często są wyposażone dodatkowo w poprawiającą estetykę klapę.
Ceramika i stal należą do najbardziej popularnych materiałów, z których wykonuje się pisuary. Ceny wahają się od mniej niż 100 złotych do około 5 tysięcy złotych i zależą od modelu, wielkości, materiału i mechanizmu spłukującego pisuar.

Oryginalna ceramika łazienkowa – jakie są nietypowe rozwiązania do współczesnej łazienki?

Wyposażenie łazienek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie chcą w swojej łazience standardowych rozwiązań i klasycznych elementów. Jeśli możemy zdecydować się na wymyślną wannę, oryginalnie zagospodarowane miejsce na prysznic czy zwracające na siebie uwagę meble łazienkowe, to równie dobrze mamy możliwość sprawić, aby to ceramika łazienkowa stanowiła element przyciągający uwagę i podkreślający charakter łazienki.
Nowoczesne łazienki to miejsce na oryginalną ceramikę, która na kilka sposobów może przyciągać wzrok:
  • kształt i linie – nietuzinkowe kształty ceramiki, takie jak owalne okrągłe muszle klozetowe i bidety o opływowych kształtach; prostokątne, asymetryczne lub prawie płaskie umywalki; umywalki nablatowe o kształcie misy lub wydrążonego kamienia albo o nieregularnych wygiętych krawędziach; sedes nie zabudowany od spodu (oparty na ceramicznych „nóżkach”) itd…
  • materiały – z pewnością oryginalnie będzie się prezentowała ceramika łazienkowa wykonana ze stali, drewna , kamienia, szkła, żeliwa, brązu, gliny, miedzi i innych materiałów (oczywiście nie wszystkie elementy ceramiki mogą być z każdego z nich wykonane!)
  • kolory, wykończenie – ceramika może być wykonana w niestandardowym kolorze lub być zdobiona wzorami (także ręcznie malowana), a jej wykończenie oprócz standardowego polerowanego może być matowe
  • nietypowe rozwiązania – takie jak na przykład umywalka połączona z baterią (wygięty brzeg umywalki tworzy wylewkę baterii), umywalka wolnostojąca czy sedes z bidetem