Nowoczesna łazienka: jakie są wady i zalety podtynkowych systemów instalacyjnych?

Jedną z głównych i zapewne największą zaletą systemów podtynkowych jest atrakcyjny wygląd tak zamontowanych sprzętów. W ściance zostają ukryte wszelkie mało estetyczne elementy, niepotrzebnie psujące elegancki i dekoracyjny wygląd łazienki (rury, przyłącza, zbiornik spłukujący itp.) i obciążające jej wizerunek. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że lepiej wygląda elegancka podwieszana miska wc niż stojący kompakt wc. Optycznie zabiera także dużo mniej miejsca. Wyjątkiem mogą być tu wyszukane stylizacje retro i inne, które celowo wprowadzają do aranżacji łazienki elementy stylizowane na tradycyjne stare rozwiązania.
Kolejną zaletą systemów podtynkowych jest izolacja akustyczna – dzięki temu, że elementy znajdują się wewnątrz ścianki (i dodatkowo są przez producentów „wyciszane”), odgłosy zostają stłumione. Dotyczy to głównie sedesu i zbiornika spłukującego umieszczonego w ściance.
Umieszczenie sprzętów takich jak bidet czy sedes na stelażu podtynkowym ułatwia także utrzymanie czystości w łazience. Miejsca gdzie tradycyjna ceramika w postaci np. stojącego sedesu, styka się z podłogą są najtrudniejsze do wyczyszczenia. Łatwo zbiera się tam brud, co wygląda bardzo nieestetycznie, a dokładne doczyszczenie może być ciężkie i pracochłonne. W przypadku sprzętów podwieszanych problem ten nie występuje, cała powierzchnia podłogi jest wolna i łatwa do utrzymania w czystości.
Podtynkowo montowane baterie prysznicowe, baterie wannowe, podtynkowe zestawy prysznicowe czy deszczownica mają podobne zalety – przede wszystkim niezwykle uatrakcyjniają wizerunek łazienki, ukrywając przed wzrokiem wszystkie zbędne elementy. Dzięki instalacjom podtynkowym nowoczesna łazienka może być wyposażone w elementy takie jak np. deszczownica umieszczona w suficie. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, iż zbędne elementy nie ograniczają miejsca pod prysznicem czy nad wanną. Dzięki temu zestawy podtynkowe świetnie sprawdzą się w małej łazience. Oczywiście utrzymanie czystości zaledwie kilku zewnętrznych elementów systemu także jest znacznie prostsze.
Producenci robią wszystko, aby minimalizować ewentualne wady systemów podtynkowych – i trzeba przyznać, że robią to skutecznie. Aby jednak zachować obiektywność, trzeba przyznać, że systemy podtynkowe powodują utrudnione (lub opóźnione) wykrycie wszelkich awarii – właśnie ze względu na to, iż wszystkie elementy instalacyjne schowane są przed wzrokiem. Jeśli owa awaria nastąpi, to jej usunięcie może się wiązać z koniecznością zdemontowania ścianki obudowującej stelaż.

Jaki wybrać stelaż podtynkowy do łazienki?

Stelaże podtynkowe różnią się między sobą sposobem montażu – wyróżniamy stelaże do zabudowy lekkiej, zwanej tez „suchą” (czyli obudowywane ściankami szkieletowymi, np. z płyt gipsowo-kartonowych) i do zabudowy ciężkiej, zwanej też „mokrą” (te należy obmurować). Systemy do zabudowy lekkiej także można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to stelaże montowane w ramie nośnej – ustawia się ją przy głównej ścianie murowanej i obudowuje lekką ścianką szkieletową. Z kolei przy niskich, wolno stojących ściankach stosuje się inne rozwiązanie – stelaż podtynkowy wolnostojący (samonośny), który oparty jest na szkielecie mocowanym tylko do podłogi.
Stelaże różnią się między sobą także wysokością – znając plan łazienki i wiedząc, gdzie będzie umieszczony sprzęt, decydujemy jakiej wysokości stelaż jest potrzebny. Niskie stelaże nadają się do montażu sprzętów w miejscach o ograniczonej wysokości, np. pod oknem. W przypadku wyższych stelaży warto zastanowić się, na jakiej wysokości chcielibyśmy mieć półeczkę utworzoną przez górną część jego obudowy.
Jeśli montujemy na jednej ścianie sedes i bidet podtynkowy, to należy zadbać aby znalazły się one na tej samej wysokości. Należy upewnić się o tym przed montażem i pamiętać, że równa wysokość stelaży niekoniecznie oznacza, iż miski znajdą się na tej samej wysokości.