Meble łazienkowe na wymiar czy gotowe?

Bardziej wyszukane lub skomplikowane aranżacje łazienek są możliwe często tylko w przypadku zdecydowania się na meble łazienkowe na wymiar. To samo dotyczy mało ustawnej lub małej łazienki – w każdym takim przypadku warto poważnie zastanowić się nad meblami na wymiar. Będą także dobrym pomysłem dla tych, którzy cenią sobie niestandardowe rozwiązania bądź mają nietypowe  potrzeby, których klasyczne aranżacje łazienek nie zaspokajają (np. bardzo sprecyzowany pomysł na łazienkę z niecodziennymi funkcjami/rozwiązaniami).

Natomiast wśród zalet mebli gotowych należy wymienić ich dostępność, krótki czas oczekiwania na dostarczenie, bardzo duży wybór najróżniejszych wzorów i materiałów,  niższą cenę i uniwersalność (możliwość postawienia ich kiedyś w innej łazience – w przypadku przeprowadzki lub sprzedania/oddania). Kupno mebli gotowych jest zdecydowanie prostszym i szybszym rozwiązaniem i nie jest obarczone ryzykiem niepowodzenia, jakie generują meble na wymiar (ewentualne błędy realizatora, błędne pobranie wymiarów, nieodpowiadający nam końcowy efekt itp.). Pozbawiamy się także  możliwości wprowadzenia w przyszłości drobnych zmian w konfiguracji mebli w łazience (przemeblowania).

Jakie meble do łazienki?

Meble łazienkowe to przede wszystkim szafki na akcesoria łazienkowe, kosmetyki i chemię gospodarczą – mamy do wyboru najróżniejsze stojące lub wiszące szafki łazienkowe (wśród nich specjalne szafki pod umywalkę), komody oraz tzw. „słupki”. Do wyboru mamy meble łazienkowe na wymiar lub gotowe.
Projekty łazienek zawsze powinny uwzględniać to, że nie tylko wszystkie meble łazienkowe muszą pozostać w jednym stylu, ale dobrze pamiętać o tym, aby także dodatkowe elementy i akcesoria łazienkowe pasowały do całości wystroju ( a więc np. lustra czy oświetlenie łazienkowe).

Materiały na meble do łazienki muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć i podwyższoną temperaturę. Producenci oferują meble wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych, lub innych materiałów (drewno, metal, płyta pilśniowa, wiórowa) pokrytych lakierem, specjalną powłoką lub odmiennych materiałem ochronnym. Zabezpieczenie materiału (obecność warstwy ochronnej) należy sprawdzać także na krawędziach mebli!

Meble łazienkowe drewniane

Drewniane meble łazienkowe są bardzo ekologicznym i efektownym sposobem zagospodarowania przestrzeni łazienki. Nadają jej wnętrzu wyjątkowego klimatu, staje się ono przytulne, ciepłe, naturalne, a zarazem eleganckie i stylowe. Obecnie wielu producentów oferuje drewniane meble do łazienki, technologia ochrony drewna przed ciepłem i wilgocią pozwala wprowadzić w projekty łazienek oprócz typowych gatunków przystosowanych do tego (drzewo egzotyczne i krajowe najtwardsze gatunki) także inne rodzaje drewna jak. np. sosnę.
Warto zainteresować się, w jakich warunkach było przechowywane drzewo użyte do produkcji mebli, oraz ocenić jego zabezpieczenie przed temperaturą i wilgocią (zwłaszcza zwrócić uwagę na krawędzie mebli, które najtrudniej zabezpieczyć).
Dla miłośników antyków ciekawy pomysł na łazienkę, a raczej na jej pierwszoplanowy element, to np. szafka pod umywalkę zrobiona ze starej zabytkowej komody.
Dodatkowymi elementami dekoracji dopasowanymi do stylu drewnianej łazienki mogą być lustra łazienkowe oprawione w ozdobne drewniane ramy, pasujące do faktury mebli. Także drobne  akcesoria łazienkowe mogą podtrzymać charakter łazienki – obecnie producenci oferujący wyposażenie łazienek często włączają elementy drewniane do swojej oferty.

Decydując się na meble łazienkowe drewniane musimy zadać sobie nieco trudu, aby zapewnić im właściwą opiekę. Pamiętajmy też, aby nie stawiać ich bezpośrednio pod ścianą (chyba że w stałej zabudowie, zabezpieczone odpowiednio silikonem), zostawmy nieznaczny odstęp aby skraplająca się na ścianie woda nie miała stałego kontaktu ze ścianką szafki.

Wybieramy meble łazienkowe: jakie meble do małej łazienki?

Do małej łazienki najlepiej wybrać meble na wymiar – pozwolą one najlepiej wykorzystać niewielką przestrzeń i nie zmarnować żadnej powierzchni. Powinniśmy unikać dużych i ciężkich mebli i raczej wybrać małe, kompaktowe i funkcjonalne. Niewielkie ich rozmiary sprawią, że łazienka wyda się optycznie większa, nie będzie „przytłoczona”, no i przede wszystkich faktycznie nie zajmą one dużo przestrzeni. Przeglądając projekty łazienek powinniśmy się dokładnie zastanowić co będzie mieć u nas najlepsze zastosowanie – unikniemy zajmowania miejsca meblami, które nie są nam szczególnie potrzebne (lub które będą stały prawie puste). Dobrze też zadbać o wszechstronność – np. lustra łazienkowe można z powodzeniem zastąpić lustrzanymi drzwiczkami szafki nad umywalką (dodatkowa przestrzeń na akcesoria łazienkowe, a „niewidoczne” drzwiczki nie obciążają optycznie wizerunku łazienki). Zwykłe aranżacje łazienek często pozostawiają niezagospodarowane miejsce pod wanną, umywalką, na ścianach, wysoko pod sufitem, w narożnikach – będąc właścicielem małej łazienki możemy te wszystkie miejsca funkcjonalnie wykorzystać. Wąskie i długie póki wzdłuż ściany mogą pomieścić dużo rzeczy, szafka pod wanną będzie bardzo pojemnym schowkiem np. na środki czystości, pojemna szafka pod umywalkę powinna w dużej mierze pomieścić akcesoria łazienkowe, również szafki  narożne, wysokie i wąskie, zajmują bardzo niewiele miejsca, a mogą sporo pomieścić. Zabudowa szafek do sufitu może być dobrym pomysłem, jeśli mamy do umieszczenia w łazience więcej rzeczy, których nie używamy na co dzień (wtedy można je umieścić na najwyższych półkach).

Nowoczesne łazienki lubią styl minimalistyczny, sprawdzi się on z pewnością praktycznie w małych łazienkach – wybierajmy meble łazienkowe bez ozdobnych elementów, z drzwiczkami wtapiającymi się w tło (minimalistyczne, niewidoczne uchwyty lub ich brak). Powierzchnie mebli powinny być jasne, połyskliwe (możliwe szklane, z przeźroczystego plastiku). Warto w małej łazience wykorzystać meble podwieszane – daje to efekt optycznego zwiększenia przestrzeni, nadając wrażenie lekkości i dużej powierzchni „wolnej” podłogi.

Jak kupić tanio meble do łazienki?

    • Przede wszystkim – wybierając meble do łazienki nigdy nie powinniśmy kierować się jedynie jak najniższą ceną. Oczywiście, projekty łazienek bardzo często będą zakładać nawet mocno ograniczony budżet i nie jest to przeszkodą do urządzenia funkcjonalnego i ładnego wnętrza. Natomiast schodząc z jakichkolwiek wymagań co do jakości z pewnością popełnimy błąd.
    • Głównie chodzi tutaj o materiał na meble łazienkowe – musi być on dobrej jakości, aby meble przetrwały w trudnych warunkach (wysoka temperatura i wilgotność). Popularna jest płyta MDF, która jest trwała i lepiej sprawdzi się w łazience niż polakierowana zwykła płyta. Wybierajmy tanie, ale solidne materiały.
    • Meble na wymiar są droższym rozwiązaniem niż te gotowe, więc jeśli nie ma ku temu mocnych przeciwwskazań zdecydujmy się na modele gotowe.
    • Szafka pod umywalkę zakupiona razem z umywalką jest funkcjonalnym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, jeśli wybierzemy praktyczny i wystarczająco pojemny model.
    • Można zrealizować swój pomysł na łazienkę zamiast gotowych mebli łazienkowych tworząc coś samemu – kupując np. cięte na wymiar blaty, oddzielnie nogi do szafek i inne elementy.
    • Starajmy się, aby meble łączyły w sobie kilka funkcji – jak np. lustrzane drzwiczki od szafki, szafka pod umywalkę, lustro łazienkowe z półeczką itp.
    • Być może zamiast kupować nowe meble możemy odrestaurować i zmienić wygląd starych – odnowić je, przemalować, zmienić uchwyty…
    • Decydując się na kupno warto wybierać modele klasyczne, w stałej sprzedaży od lat – z pewnością takie meble będą tańsze niż te z najnowszej kolekcji.
    • Porównujmy ceny w różnych sklepach, można kupić także meble online, pamiętajmy, że cena tego samego produktu może się u różnych sprzedawców znacznie różnić.
    • Pytajmy w salonach o terminy wyprzedaży, szukajmy okazji, przecenionych modeli itp.
    • Kupując więcej rzeczy u jednego sprzedawcy pytajmy o rabat.