Podstawowy sprzęt i akcesoria dla niepełnosprawnych – łazienka przystosowana dla niepełnosprawnych.
Aranżacja łazienki przystosowanej dla osoby niepełnosprawnej jest w obecnych czasach dużo łatwiejsza niż kiedyś. Wyposażenie łazienek oferowane przez czołowych producentów zawiera także sprzęt (nieraz całe linie produktów) specjalnie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, a akcesoria dla niepełnosprawnych obejmują wszystkie użyteczne elementy do łazienki. Przyjrzyjmy się więc ofercie rynku.
Sprzęt do łazienki dla niepełnosprawnych:
- umywalka dla niepełnosprawnych
- miska wc dla niepełnosprawnych
- kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych
- wanna dla niepełnosprawnych
- brodzik najazdowy
Akcesoria dla niepełnosprawnych do łazienki:
- deska sedesowa dla niepełnosprawnych
- siedzisko (ławeczka/stołek/krzesło/taboret/siodełko) prysznicowe lub wannowe
- lustro uchylne z zestawem uchwytów
- najróżniejsze poręcze i uchwyty
- elektroniczna spłuczka
- bateria umywalkowa, wannowa i prysznicowa dla niepełnosprawnych
- drążek prysznicowy mocowany do ściany i sufitu
- uchwyt osłona syfonu
- mata antypoślizgowa do wanny/pod prysznic
- nakładka podwyższająca wc
- rama uchylna do umywalki
- uchwyt papieru toaletowego dla niepełnosprawnych
- uchwyt szczotki toaletowej ze szczotką
Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie są zasady urządzania?
Współczesna łazienka dla niepełnosprawnych ma być funkcjonalna, zawierać wszystkie niezbędne ułatwienia dla użytkownika (z zależności od rodzaju niepełnosprawności), pozbawiona być elementów stwarzających niebezpieczeństwo urazu i przy tym być estetyczna oraz zapewniać intymność na tyle, na ile jest to możliwe. Akcesoria dla niepełnosprawnych w wielu przypadkach pozwalają na samodzielne korzystanie z łazienki osobie, która byłaby zupełnie zależna od innych w warunkach standardowej łazienki bez specjalnych sprzętów.
Jeśli chodzi o konkrety, to urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych, powinniśmy pamiętać o kilku sprawach:
- aranżacja łazienki w taki sposób, aby rozmieszczenie sprzętów, szerokość przejść (drzwi wejściowe, kabina prysznicowa) pozwalały na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z nich przez osobę na wózku (chodziku/chodzącą o kulach)
- łazienka powinna mieć posadzkę antypoślizgową
- należy zadbać o optymalną dla danej osoby wysokość sprzętów (umywalka, miska wc) i akcesoriów (spłuczka, uchwyt papieru, uchwyt na szczotkę do toalety, haczyki, dozownik mydła, kosz na śmieci itd.)
- warto wybierać sprzęt (kabina prysznicowa, ew. wanna, umywalka itp.) z linii specjalnie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych
- producenci oferują także funkcjonale akcesoria dla niepełnosprawnych do łazienki, ich montaż ułatwi codzienne czynności osobie niepełnosprawnej
- uchwyty i poręcze powinny mieć kształt, sposób mocowania, wymiary (także średnicę) i umiejscowienie dopasowane do użytkownika
- łazienka powinna być pozbawiona stopni, schodków, progów i podestów
Jakie są najczęstsze błędy architektoniczne i przeszkody utrudniające korzystanie z łazienki przez osoby niepełnosprawne?
Wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych powinno zostać skonsultowane ze specjalistą, który ma w tym doświadczenie. Niepozorne szczegóły, na które projektant bez doświadczenia (a czasem bez wyobraźni) nie zwróci uwagi mogą być poważnym utrudnieniem dla osoby niepełnosprawnej w codziennym użytkowaniu łazienki. Czego więc należy się wystrzegać? Najczęstsze błędy w łazienkach dla niepełnosprawnych:
- obecność progów, podestów, schodków wyższych niż 2 cm (drzwi łazienkowe, wejście pod prysznic, inne miejsca łazienki)
- zbyt wąskie przejścia, zbyt mało wolnej przestrzeni wokół sprzętów – utrudniony dostęp do nich i wygodne korzystanie (także dotyczy to drzwi wejściowych do łazienki!)
- posadzka łazienki pokryta zwykłą powierzchnią, która po zmoczeniu może być śliska
- znajdujące się na podłodze dywaniki czy chodniczki, które utrudniają przejazd wózkiem inwalidzkim
- za wysoko lub za nisko umieszczone sprzęty (umywalka, sedes itp.) i akcesoria (uchwyt na papier toaletowy, gniazdka elektryczne, szafki, półki, spłuczka, haczyki itp.)
- umieszczanie zbędnych sprzętów, nie mających uzasadnienia w wygodzie użytkownika, powodujących utrudnienia w przemieszczaniu się i użytkowaniu sprzętów w łazience (przede wszystkim nadmiar uchwytów i poręczy)
- słaba konstrukcja i brak wzmocnienia mocowań sprzętów, uchwytów i poręczy, co powoduje możliwość wyłamania ich np. ze ścianki gipsowo – kartonowej podczas podtrzymania się lub oparcia o taki element przez osobę niepełnosprawną
- niezabezpieczone narożniki, krawędzie szafek, sprzętów i akcesoriów, o które łatwo się uderzyć
- niewystarczająca przestrzeń pod umywalką utrudniająca wjechanie wózkiem na odpowiednią głębokość ( i niezabezpieczony syfon)
- montaż sprzętów niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. standardowego lustra, baterii umywalkowej) co może być niebezpieczne lub utrudniające użytkowanie przez osobę niepełnosprawną