Nasi eksperci odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania
Prysznic bez brodzika i odwodnienie prysznicowe – wady i zalety
Prysznic bez brodzika jest nierozerwalnie związany z koniecznością odprowadzenia wody w inny sposób niż w tradycyjnym brodziku. Odpływy prysznicowe spełniają tę właśnie funkcję.
Jako że coraz częściej nowoczesna łazienka zaczyna oznaczać łazienkę, w której jest miejsce na prysznic bez brodzika, przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego rozwiązania oraz związanych z nim odpływów prysznicowych.
Pierwszą zaletą zdecydowania się na prysznic bez brodzika są pozytywne wrażenia wizualne – otóż brak sztucznego materiału brodziku sprawia, że nowoczesna łazienka wygląda zdecydowanie bardziej elegancko i luksusowo. Dobrze komponuje się z każdym stylem wykończeniowym, jest też najlepszym rozwiązaniem do minimalistycznej łazienki. Jako, że nadal rozwiązanie to pozostaje w mniejszości względem tradycyjnych kabin z brodzikiem, można liczyć także na pozytywne wrażenia oryginalności i podkreślenie nowoczesności wnętrza. Nie do przecenienia jest także fakt, że tak urządzony prysznic optycznie nie zabiera miejsca łazienki (a może dawać sprawiać iluzję jej powiększenia).
Obok względów wizualnych znaczące są także kwestie wygody i bezpieczeństwa – prysznic bez brodzika może być bez przeszkód używany przez osoby, dla których wejście do wanny lub brodzika jest kłopotliwe bądź niebezpieczne (małe dzieci, osoby starsze, niepełnosprawni, kobiety w ciąży).
Mówiąc o wygodzie warto wspomnieć o łatwości utrzymania czystości i higieny – jest ona dużo większa w przypadku prysznica bez brodzika. Kabiny prysznicowewymagają systematycznego pracochłonnego czyszczenia, co i tak nie gwarantuje braku kamiennego nalotu na ściankach i obecności rdzy, pleśni i grzyba w różnych zakamarkach, spoinach i uszczelkach.
Następnym plusem postawienia na prysznic bez brodzika jest optymalne wykorzystanie miejsca w łazience, bez względu na jej wymiary i kształt. Otwierają się możliwości indywidualnych rozwiązań – wykorzystanie wnęk łazienki, niestandardowe wymiary kabiny prysznicowej i jej nietypowe kształty.
Czy więc rozwiązanie to ma jakiekolwiek wady? Sprawą dyskusyjną jest, czy można za takie uznać koszty i czas, poświęcony na projektowanie indywidualnego rozwiązania i jego realizację. Jeśli tak – to z pewnością prysznic bez brodzika daje się pokonać w tej kategorii przez kabiny prysznicowe.
Największym „minusem” prysznica bezbrodzikowego jest to, że może on przysporzyć problemy w czasie montażu. Odpływy prysznicowe wymagają wkucia się na odpowiednią głębokość w posadzkę, co nie zawsze jest łatwe.
Więcej wysiłku trzeba także włożyć w wyszukanie fachowca, któremu zlecimy montaż prysznica z odpływem – łatwiej tu o błędy, których kabiny prysznicowe przy montażu nie generują. Konieczne jest prawidłowe wykonanie spadków wysokości i właściwa izolacja przeciwwilgociowa.
Odpływy prysznicowe – odwodnienia prysznicowe: rodzaje
Jakie są możliwości wykonania odwodnienia pod prysznicem pozbawionym brodzika?
Mamy kilka wyjść:
- odpływ punktowy (odwodnienie łukowe) – odpływ taki umieszcza się (najczęściej) w centralnym miejscu pod prysznicem i formułuje spadek z czterech stron.
- odpływ liniowy – odwodnienie liniowe – rozwiązanie to ma tę przewagę nad odpływami punktowymi, że nie wymaga spadku posadzki z 4 stron, a jedynie z jednej (w niektórych rozwiązaniach spadek dwustronny). Płaszczyzna odbioru wody jest większa w przypadku dłuższych odpływów liniowych. Nie trzeba ciąć płytek, podłoga jest jednolita, a odpływ liniowy dyskretnie schowany przy ścianie. Wygląda to bardziej elegancko i nowocześnie, niż kratka odpływowa i pocięte płytki umieszczone w centralnym miejscu pod prysznicem.
- odpływ łukowy (odwodnienie łukowe) – są to korytka liniowe o wydłużonym łukowatym kształcie, stworzone do kabin o kształcie łukowym. Często mają więcej niż jeden odpływ, dzięki czemu mają zdolność odprowadzenia dużej ilości wody.
- odpływ narożny (odwodnienie narożne) – odpływ punktowy w kształcie trójkąta, umieszczany w narożniku kabiny prysznicowej lub odpływ liniowy umieszczany w narożniku w ten sposób, że biegnie wzdłuż jednego z boków kabiny i zakręca w narożniku na drugi.
- odpływ ścienny (odwodnienie ścienne) – nowoczesne rozwiązanie, w którym wlot do syfonu jest zainstalowany w ścianie, na poziomie podłogi. Widoczna dla oczu pozostaje wąska szczelina w ścianie i płytka maskująca, podłoga jest jednolita i zupełnie wolna od jakichkolwiek instalacji. Odpływ taki ma dużą przepustowość i jest łatwy do czyszczenia.
Wybór rodzaju odwodnienia do łazienki zależy od miejsca, w którym stoi kabina prysznicowa i od jej kształtu oraz od tego, czy chcemy mieć spływ kopertowy – spadek posadzki z czterech stron (odpływu punktowe), czy jednostronny spadek (odpływy liniowe, narożne, ścienne). Należy oczywiście pamiętać, że odpływy prysznicowe, niezależnie od typu, muszą mieć zawsze większą przepustowość niż głowica prysznicowa. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy więcej wody wydostaje się z wylewki, niż odwodnienie jest w stanie w tym samym czasie odprowadzić.
Jak zamontować odpływ liniowy w łazience?
Odpływ liniowy można z powodzeniem zamontować w łazience samemu, lecz trzeba pamiętać o właściwym wykonaniu wszystkich kroków i trzymaniu się zaleceń producenta odwodnienia. Jeśli nie mamy wprawy w wykonywaniu prac remontowych w łazience, lepiej poprosić o pomoc fachowca. Właściwie wykonany prysznic bez brodzika i odpływ liniowy będą wspaniałą ozdobą łazienki i wygodnym udogodnieniem, ale wykonane niewłaściwie sprawią, że nasza nowoczesna łazienkastanie się zmorą.
Generalnie procedura montażu przebiega w kilku etapach:
- Montaż podejścia kanalizacyjnego – w przypadku podłogi bezpośrednio na gruncie (parter domu bez piwnicy) najpierw wykonujemy podłączenie do kanalizacji, a dopiero później betonujemy podłogę, instalujemy syfon. W budynkach jednorodzinnych przy stropie gęstożebrowym podejście kanalizacyjne montuje się w stropie, podczas jego wykonywania. Strop monolityczny jest za cienki, aby pomieścić podejście kanalizacyjne, konieczne będzie więc podniesienie posadzki pod kabiną prysznicową lub zainstalowanie podejścia pod stropem – np. w podwieszanym suficie niższego piętra.
- Montaż rynienki odwodnienia – kratka wyposażona jest w nóżki montażowe, dzięki czemu można precyzyjnie wyregulować jej wysokość. Powinna znajdować się ok. 2mm poniżej płytek, a odpływ liniowy powinien być zawsze wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym.
- Wykonanie spadku – odwodnienie liniowe powinno mieć spadek z jednej lub dwóch stron, zależy w jakim miejscu posadzki prysznica umieszczony jest odpływ. Spadek powinien wynosić ok. 2.5%. Do jego ukształtowania wykorzystuje się warstwę jastrychu.
- Wykonanie izolacji – po odczekaniu aż warstwa jastrychu stwardnieje wykonujemy izolację folią w płynie. Należy starannie pokryć preparatem podłogę oraz ściany (do wysokości co najmniej 1.5m). Narożniki powinny zostać dodatkowo zabezpieczone taśmą uszczelniającą.
- Ułożenie płytek – na gotowym podłożu można układać płytki. Przestrzenie między nimi należy wypełnić spoiną epoksydową. Najlepiej do ułożenia na spadku nadaje się mozaika lub niewielkie płytki – nie wymagają one cięcia.